Czasopisma polskie i zagraniczne
Prenumerata czasopism branżowych zawiera następujące tytuły:
„Analityka” - Kwartalnik poświęcony ludziom i problemom pracy laboratoryjnej. Pismo przeznaczone zarówno dla chemików analityków, kadry kierowniczej laboratoriów, jak i dla pracowników technicznych. Porusza najważniejsze i aktualne problemy , występujące w pracy laboratoryjnej.
„Atest - Ochrona Pracy” - tematyka czasopisma obejmuje zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa pracy. Zawiera komentarze do przepisów i norm z zakresu ochrony pracy. Omawia porady ekspertów dla pracodawców i pracowników, orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące prawa pracy, relacje z targów i wystaw. Czasopismo przeznaczone dla osób zatrudnionych w zakładach pracy.
„Inżynieria materiałowa” dwumiesięcznik skupiający się wokół podstaw projektowania, wytwarzania i kształtowania własności metali, materiałów ceramicznych, polimerów i kompozytów. Ukazuje rozwój nowych materiałów i technologii zaawansowanych oraz doskonalenia materiałów konwencjonalnych. Często porusza tematy popularyzacji nowych metod badań składu chemicznego, struktury i własności materiałów, systemów kontroli jakości materiałów oraz techniczne i ekonomiczne kryteria ich doboru, standaryzacji materiałów oraz zasad tworzenia i funkcjonowania banków danych materiałowych.
„Problemy jakości” Pismo naukowe prezentujące w sposób pogłębiony dorobek teorii i praktyki w dziedzinie jakości i zarządzania. Przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z jakością organizacji i zarządzania oraz wdrażaniem, realizacją i certyfikacją systemów zapewnienia jakości. Prezentuje badania naukowe stanowiące podstawę do dyskusji i wymiany doświadczeń na łamach czasopisma. Misją „Problemów Jakości” jest upowszechnianie osiągnięć nauki i praktyki w obszarze zarządzania poprzez popularyzowanie narzędzi i metod doskonalenia jakości oraz inspirowanie i integrowanie środowiska kwalitologów.
„Przemysł chemiczny”
Miesięcznik przedstawiający rozwój, organizacji przemysłu chemicznego, chemizacji gospodarki narodowej. Zawiera artykuły naukowo-techniczne dotyczące technologii chemii organicznej i nieorganicznej, przetwórstwa tworzyw sztucznych, technologii farmaceutycznych, katalizy, procesów sorpcyjnych, flotacji, elektrochemii, aparatury i inżynierii chemicznej. Ukazuje nowości z życia zakładów przemysłowych.
„Przegląd włókienniczy” porusza tematykę zagadnień technologii włókienniczych, odzieżowych i skórzanych, wykończalnictwa i drukarstwa, barwników i środków pomocniczych, oceny wyrobów, surowców i metrologii, ekonomiki, organizacji pracy, ochrony środowiska, maszyn i urządzeń. Podaje rzetelne informacje o funkcjonowaniu przemysłu lekkiego - najważniejszych konferencjach i sympozjach, targach i wystawach.
„Przegląd papierniczy” czasopismo branżowe zawierające całokształt zagadnień związanych z włóknistymi masami papierniczymi, papierami, kartonami i tekturami, przetwarzaniem i uszlachetnianiem papieru, kartonu i tektury (przetwórstwo papiernicze).Ponadto posiada publikacje o technologii produkcji, maszynach i urządzeniach, jakości, nowych technikach reprograficznych, ekonomice i organizacji przemysłu, rynku papierniczym, normalizacji, metodach analitycznych i pomiarowych, prezentacji przedsiębiorstw branży papierniczej i branż pokrewnych, ochronie środowiska, nauce.
„Opakowanie” pismo poruszające problematykę badań, produkcji i stosowania materiałów opakowaniowych, opakowań oraz maszyn pakujących i do produkcji samych opakowań; informacje na temat marketingu, ochrony środowiska, kodów kreskowych, badań naukowych w dziedzinie opakowalnictwa oraz współpracy międzynarodowej; czasopismo przeznaczone dla producentów i użytkowników opakowań.
"Świat druku" - Miesięcznik „Świat DRUKU” ukazuje się od 1993 roku i ma opinię pisma fachowego i rzetelnego, niezawodnego źródła wiedzy dla początkujących i zaawansowanych, jest też uznawany za pismo nowoczesne, dynamiczne i niezależne. Czytają go właściciele firm, kadra menedżerska, pracownicy drukarń, studiów graficznych, agencji reklamowych oraz dostawcy nowych technologii. „Świata DRUKU” publikuje artykuły oraz informacje dotyczące różnych działów poligrafii.
Magazyn "Packaging today" skierowany jest zarówno do branży opakowaniowej i logistycznej, jak i managerów produktów świadomych istotnej funkcji opakowania. Grupą docelową pisma jest między innymi przemysł spożywczy, kosmetyczny, chemiczny i farmaceutyczny.
„Postępy Mikrobiologii„ – to kwartalnik Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. Czasopismo powstało w 1961 roku, początkowo wydawane pod patronatem Komitetu Mikrobiologii PAN, zaś od roku 1989 stało się organem ZG PTM. Realizuje ono zasadnicze cele Towarzystwa tj. propagowanie rozwoju nauk mikrobiologicznych, popularyzowanie osiągnięć mikrobiologii. Większość publikowanych w Postępach Mikrobiologii obecnie prac stanowią artykuły przeglądowe z zakresu fizjologii bakterii, genetyki drobnoustrojów, mikrobiologii środowiskowej, mikrobiologii stosowanej oraz wirusologii; szczególnie obszernie reprezentowane są prace z dziedziny epidemiologii, klasyfikacji i identyfikacji bakterii oraz zastosowań technik biologii molekularnej w badaniach mikrobiologicznych.
"Odpady i Środowisko" to specjalistyczne, jedyne tego rodzaju wydawnictwo poświęcone gospodarce odpadami wydawane przy współpracy merytorycznej z Departamentem Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska. Pismo redagowane jest przez zespół wybitnych naukowców i praktyków. Odpowiada na potrzeby osób, instytucji, przedsiębiorstw, jednostek administracji zawodowo zajmujących się ochroną środowiska. "Odpady i Środowisko" dostarcza fachowych informacji o zmieniających się uwarunkowaniach prawnych w dziedzinie gospodarki odpadami i praktycznych konsekwencjach tych zmian.
„Polimery” publikują oryginalne prace badawcze o charakterze naukowym i technologicznym, artykuły przeglądowe oraz komunikaty z zakresu: chemii, technologii i przetwórstwa tworzyw polimerowych, kauczuku, gumy, włókien chemicznych, farb i lakierów, ochrony środowiska, a także komputerowego modelowania procesów chemicznych.
„Polimery dla biznesu” to czasopismo ukazujące potencjał i wartości jaki niesie za sobą współpraca między Instytutami. Na łamach tego kwartalnika będzie pokazana wzajemna współpraca w zakresie linni biznes-nauka: modyfikacje produktowe, nowości, projekty badawcze, wdrożenia. Nowo ukazujące się czasopismo będzie źródłem inspirującej wiedzy i pomocą w nawiązywaniu współpracy pomiędzy przemysłem a nauką.
„Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski" jest czasopismem branżowym podejmującym zagadnienia związane z praktycznymi aspektami funkcjonowania wszelkiego rodzaju laboratoriów: przemysłowych, środowiskowych, naukowych, kontrolnych i innych. Tematy poszczególnych wydań adresujemy do kadry zarządzającej i pracowników laboratoriów. Interdyscyplinarna tematyka czasopisma łączy w sobie zagadnienia z różnych dziedzin nauki i techniki: chemii, biochemii, mikrobiologii, metrologii, inżynierii, a także prawa, zarządzania i finansów.
„Wiadomości chemiczne” Czasopismo naukowe w którym publikowane są pracę przeglądowe, pracę popularyzującę oraz pracę informujące o aktualnych trendach i wybitnych osiągnięciach z zakresu nauk chemicznych. Od początku istnienia tj. od stycznia 1947 roku, wydawane jest pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a od przeszło sześćdziesięciu lat (1951) redagowane we Wrosławiu, gdzie mieści się siedziba Redakcji. Na rynku wydawniczym posiada ustaloną długoletnią renomę i jest jedynym czaspopismem polskojęzycznym.
„Tekstilec” podaje podstawowe i stosowane informacje naukowe w naukach fizycznych, chemicznych i inżynieryjnych związanych z przemysłem tekstylnym. Zawiera profesjonalne i badawcze artykuły dotyczą włókien i badań, chemicznej i mechanicznej technologii tekstylnej, tekstyliów technicznych i ich zastosowań, a także innych dziedzin związanych z technologią i projektowaniem tekstyliów, przemysłem tekstylnym i odzieżowym.
“Chemical Fibres International” to anglojęzyczna publikacja techniczna dla wszystkich obszarów zarządzania w zakładach produkcji włókien chemicznych oraz ich dostawców Najważniejszymi tematami są: surowce włókniste, włókna / przędza, produkcja włókien, teksturowanie i włókniny, a także międzynarodowe wiadomości dotyczące przemysłu włókienniczego, zarządzanie i patentów.
“Fibres and textiles in eastern Europe” to angielskojęzyczne czasopismo naukowe, poświęcone problemom naukowym i aplikacyjnym obejmującym szeroko pojęte dziedziny wytwarzania i przetwarzania polimerów włóknotwórczych, w tym biopolimerów, włókien, wyrobów włókienniczych (jak tkaniny, dzianiny i włókniny) oraz włóknistych (jak np. papier, tektura). Szczególną uwagę poświęca się zagadnieniom bio- i nanotechnologii, biodegradacji oraz ochronie środowiska. W czasopiśmie publikowane są również materiały obejmujące ogólne zagadnienia związane z aspektami ekonomicznymi włókiennictwa, informacje o światowych osiągnięciach sztuki włókna oraz o konferencjach i sympozjach.
Ponadto 3 z tych tytułów a mianowicie przegląd włókienniczy, przegląd papieniczy, opakowanie są dostępne w wersji online za pomocą kodu po uprzednim zalogowaniu.
Wszystkie te tytuły są na bieżąco gromadzone i możliwe do wypożyczenia w każdej chwili na miejscu w bibliotece do czego oczywiście zachęcamy.
Czasopismo w wersji on-line -"Engineering of Biomaterials" dostępne pod linkiem: http://www.biomaterials.pl
Wszystkie te tytuły są na bieżąco gromadzone i możliwe do wypożyczenia w każdej chwili na miejscu w bibliotece do czego oczywiście zachęcamy.