Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych
pl en
eu flaga
bip

Pozytywna ocena projektu: Opracowanie innowacyjnego granulatu na bazie chitozanu z dodatkiem unikalnych biomodyfikatorów, przeznaczonego do przetwórstwa techniką ekstruzji.

27.11.2020

Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że projekt Opracowanie innowacyjnego granulatu na bazie chitozanu z dodatkiem unikalnych biomodyfikatorów, przeznaczonego do przetwórstwa techniką ekstruzji, złożony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Konkurs 1/4.1.4/2020 Projekty aplikacyjne 7, został pozytywnie rozpatrzony i zatwierdzony do dofinansowania przez NCBiR.

Celem projektu jest opracowanie co najmniej jednej receptury i warunków przetwórstwa nowego, biodegradowalnego, stabilnego, homogenicznego granulatu chitozanu plastyfikowanego i/lub kompozytu z udziałem chitozanu przeznaczonego do wprowadzenia na rynek polski. Wytworzenie unikalnych pochodnych polimeru naturalnego, nadającego się do przetwórstwa technikami stosowanymi dla tworzyw termoplastycznych pozwoli zwiększyć zakres aplikacji tych polimerów w skali przemysłowej. Opracowany produkt, w wyniku termomechanicznego przetwarzania, będzie się cechował znacząco poszerzoną/odmienną użytecznością względem produktu pozyskiwanego obecnie drogą przetwarzania metodą mokrą. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zastosowanie do uplastycznienia polimeru unikalnych modyfikatorów, opartych na surowcach naturalnych. Modyfikatory te zostaną zaprojektowane i zsyntezowane z dostępnych komponentów, głównie ze źródeł odnawialnych. Ustalona zostanie optymalna struktura chemiczna stosowanych biomodyfikatorów pozwalająca uzyskać materiał na bazie chitozanu o dobrych właściwościach przetwórczych i użytkowych. Ustalone w warunkach laboratoryjnych parametry przetwórstwa materiałów opartych o chitozan zostaną zweryfikowane i zoptymalizowane w skali wielkolaboratoryjnej, a następnie w skali ćwierć technicznej z wykorzystaniem dedykowanej do tego celu i opracowanej w ramach projektu linii pilotażowej. Na podstawie analizy literatury, baz patentowych, jak i otoczenia konkurencyjnego stwierdzono, że nie istnieją rozwiązania posiadające cechy nowego produktu. Odbiorcami wyrobu będą producenci wyrobów opatrunkowych tzw.: okluzyjnych, przeznaczonych do leczenia ran średniokrwotocznych, odleżynowych, wlotowych, wylotowych czy ran otwartych klatki piersiowej.

Projekt powstał we współpracy naukowców z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (Lider projektu) oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" (Konsorcjant).

Z ramienia Łukasiewicz – IBWCh w prace związane z przygotowaniem projektu zaangażowani byli naukowcy z Zespołu Biomateriałów i Nanotechnologii oraz Zespołu Polimerów i Włókien Syntetycznych. Kierownikiem B+R projektu jest dr inż. Maria Wiśniewska-Wrona.

Szczególne podziękowania za wniesiony wkład w przygotowanie wniosku kierujemy do dr hab. inż. Magdaleny Kucharskiej, mgr Klaudii Piekarskiej oraz dr. inż. Konrada Sulaka.

Gratulujemy!

Trzymamy kciuki za realizację poszczególnych etapów projektu!

Projekt i wykonanie https://bypixel.pl