Łukasiewicz-IBWCh jednym z partnerów w projekcie pt:”UNLOCKING A NEW FEATHER-BASED BIOECONOMY FOR KERATIN-BASED AGRICULTURAL PRODUCTS”
21.01.2021
Pragniemy poinformować, że projekt europejski ”UNLOCKING A NEW FEATHER-BASED BIOECONOMY FOR KERATIN-BASED AGRICULTURAL PRODUCTS” zgłoszony w ramach konkursu BBI 2020 SO1 D1/ Resolve supply-chain hurdles for turning residual waste streams into functional molecules for food and/or non-food market applications, spełnił wszystkie wymagane kryteria. Na konkurs wpłynęło 229 wniosków, a tylko 18 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Projekt UNLOCK otrzymał maksymalną ilość punktów i znalazł się na I miejscu listy do finansowania. Osiągnięcie założonego wyniku 15 na 15 to rzeczywiście powód do świętowania, ponieważ jest to rzadkie zjawisko w projektach europejskich.
Projekt Europejski UNLOCK o budżecie 7,3 mln € realizowany będzie przez 15 partnerów:
- FUNDACIÓN CIDETEC (Hiszpania)
- CEDROB S.A. (Polska)
- Łukasiewicz-IBWCh (Polska)
- GENERAL HYDROPONIC EUROPE (Francja)
- BIOEXTRAX AB (Szwecja)
- Bio-Mi DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOČU (Chorwacja)
- NUEVAS TECNOLOGIAS PARA EL DESARROLO DE PACKAGING Y PRODUCTOS AGROALIMENTARIOS CON COMPONENTE PLÁSTICA TECNO (Hiszpania)
- FARRELLY & MITCHELL (Irlandia)
- ORGANIC WASTE SYSTEMS (Belgia)
- INKOA SISTEMAS INKOA (Hiszpania)
- ASOCIACIÓN DE INVESTIGACIÓN DE MATERIALES PLÁSTICOS (Hiszpania)
- RISE PROCESSUM AB (Szwecja)
- FUNDACJA UNIMOS (Polska)
- GREENOVATE! EUROPE EEIG (Belgia)
- ASSOCIACIÓ COMARCAL URGELL D'AJUDA AL MINUSVÀLID (Hiszpania)
Z ramienia Instytutu Łukasiewicz-IBWCh projekt realizowany będzie w Zespole Kompozytów Keratynowych i Zakładzie Doświadczalno-Produkcyjnym Wytworów Kompozytowych. Zespołem zarządzającym częścią projektu realizowaną w IBWCh są prof. Krystyna Wrześniewska –Tosik, dr Ewa Wesołowska i mgr inż. Tomasz Mik.
Głównym celem projektu UNLOCK jest zaprojektowanie i zademonstrowanie ekonomicznie i środowiskowo zrównoważonego łańcucha dostaw dla biogospodarki opartej na piórach, która będzie generować innowacyjne materiały funkcjonalne do zastosowań rolniczych.
UNLOCK proponuje nowe bioplastiki na bazie keratyny, które mogą zapewnić dodatkowe funkcje i korzyści wynikające ze stosowania keratyny z piór:
- kontrolowana biodegradacja dostosowana do czasu trwania upraw,
- wprowadzenie azotu organicznego do gleby,
- zerowe wytwarzanie odpadów pod koniec ich życia oraz
- konkurencyjne cenowo materiały.
Dziękujemy wszystkim Partnerom za wkład i poświęcenie podczas przygotowywania wniosku, co miało miejsce w niezwykle trudnym okresie pandemii.