Dofinansowanie dla projektu „Powołanie i uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego BIO-MAS”
11.01.2021
Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować, że projekt „Powołanie i uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego BIO-MAS”, złożony w dniu 31 sierpnia 2020 r. w ramach konkursu numer RPLD.01.01.00-IP.02-10-069/20, Oś priorytetowa I: BADANIA, ROZWÓJ I KOMERCJALIZACJA WIEDZY Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 spełnił wszystkie kryteria formalne oraz merytoryczne i został wybrany do dofinansowania.
Kwota dofinansowania projektu to 7 653 359,58 PLN
Wartość projektu ogółem: 10 927 889,00 PLN
Projekt jest wynikiem współpracy dwóch instytutów Łukasiewicza: Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, który jest jego liderem oraz Instytutu Przemysłu Skórzanego jako partnera.
Z ramienia Łukasiewicz – IBWCh w prace związane z przygotowaniem projektu zaangażowani byli naukowcy z Zespołu Celulozownictwa i Biotechnologii, Zespołu Biomateriałów i Nanotechnologii, Zespołu Polimerów i Włókien Syntetycznych oraz Laboratorium Biodegradacji i Analiz Mikrobiologicznych.
Głównym celem zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych jest: wytworzenie biodegradowalnych kompozytów z odpadowych produktów biomasowych przemysłu skórzanego, rolno-drzewnego, włókienniczego w celu ich zastosowania w przemyśle rolno-spożywczym, opakowaniowym, ogrodniczym i innych obszarach gospodarczych.
W ramach planowanych do realizacji prac badawczo-rozwojowych określono trzy następujące badawcze cele szczegółowe:
1. Wytworzenie kompozytów na bazie biodegradowalnych tworzyw termoplastycznych
z udziałem odnawialnej biomasy na bazie preparatów kolagenowych oraz z dodatkiem naturalnych przeciwutleniaczy.
2. Wytwarzania nowej generacji wielofunkcyjnych kompozytów polimerowych opartych między innymi na ligninie, hemicelulozach i mikro- nanowłóknach celulozowych otrzymanych
z biomasy roślinnej.
3. Transfer wyników B+R do przemysłu rolnego, ogrodniczego, spożywczego i opakowań i innych obszarów gospodarki (np. budownictwa).
Opracowane nowe kompozyty na bazie surowców odnawialnych pochodzących z biomasy pozwolą na wsparcie działań UE poprzez wprowadzenie przyjaznych technologii w sektorze rolno-spożywczym, opakowaniowym i ogrodniczym. Projekt stworzy możliwość prezentacji uzyskanych rezultatów sektorowi biznesowemu, ale również umożliwi ich czynny udział w procesie projektowania innowacyjnych rozwiązań.
Gratulujemy!
Trzymamy kciuki za realizację poszczególnych etapów projektu!